Logo Tasarımı

Logo Nedir? Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde size, logo tasarım ve logo nedir, özellikle grafik tasarım mesleğini tercih edecekseniz, logo tasarımı nasıl yapabilirim vb. başlıklara değinmek istiyoruz. Logo hakkında bahsettiklerimizi daha iyi anlamanız adına ekstra olarak yaratıcı logo tasarımları örneklerinden derlemeler hazırladık. Umarız sizler için faydalı bilgiler bulunduran bir makale olur.

İlk önce dilerseniz en temele inerek “logo nedir” konusuna bir açıklama getirmek isteriz.

Logo Nedir?

Logo, basit bir dilde anlatmak gerekirse dijital veya basılı alanlarda kullanılabilen, işletme, kurum veya kişileri temsil eden bir biçimdir. Logo aslında bir tipografiktir, kelimeler veya kelimeden oluşturulduğu için bir diğer adıyla Logotype olarak da adlandırılır.

Logo yalnızca işletmelerde ticari anlamda kullanılmaz. Bireysel olarak markalaşma alanında da kullanılabilir.

Amblem Nedir?

Amblem, görsel bütünlüğü ile markalaşmanızı sağlayan akılda kalıcı nesnel görüntüler veya harflerle oluşturulan biçimlerdir.

Logo ile Amblem arasındaki farklar nelerdir?

Logo ile Amblem arasındaki farklardan en önemlisi, amblem logoyla aynı anda kullanılabilirken, logo tasarımı yalnızca yazılardan oluşmaktadır.

Bu farkın yanı sıra Logo tasarım algısı ile göz önünde dururken, tasarlanan Amblem ise akılda kalma özelliği ile ön planda durur.

Logo ve Amblem örneklerine bakalım

Amblem örnekleri;

Amblem Nedir

Görseldeki amblemlerin hemen hemen herkes hangi markalara ait olduğunu biliyordur. İsimlerini yazmasak da amblemler ile fikir yürüterek markalarını tahmin edebiliyoruz. Yukarıda vermiş olduğumuz Logo ve Amblem arasındaki farklardan birisi de işte budur. Amblem bilinçaltımız üzerinde bıraktığı etken sayesinde ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor.

Logo tasarım / logotype örnekleri,

Logo Tasarım Logotype Nedir

Göründüğü üzere yukarıdaki görselde 2 adet Logotype çalışmaları mevcut fakat ikisinde de amblem yer almıyor. Burada devreye markalaşma giriyor. Büyük markaların reklam stratejileri sayesinde basit gözüken Logotype logo tasarımı bilindik bir hale gelebiliyor.

Logo tasarım ve amblem aynı anda kullanılırsa nasıl olur?

Amblem ve Logo Aynı Anda Kullanımı

Yukarıdaki görselde ise amblem ve logonun aynı anda bir bütün olarak nasıl kullanıldığını görüyoruz.

Logo Tasarım Nedir?

Şimdi gelelim logo tasarım konusuna. Logo tasarım, kimliğin veya markanın oluşabilmesi için hazırlanan tasarıma denir. Logo, elle çizilebilir ve aynı zamanda dijital platformlarda tasarlanabilmektedir.

Logo diye adlandırmamızın en büyük sebebi yukarıda bahsettiğimiz örneklerden de yola çıkarak amblemler bir hedef ve amaç olmadan tasarlanamaz oldukları için bir şeyi temsil etmek ile yükümlü haldedirler, yani Logotype ile birlikte tasarlanmalılar. Birbirlerinden bağımsız olarak sergilenebilirler fakat asıl markanın anlaşılması için logotype ile amblemin bir arada kullanılması şarttır. Özetlemek gerekirse tasarlanan amblem ve logonun birlikte kullanılmasına verilen isim logo tasarım’dır.

Logo Tasarımın Amacı Nedir?

Logo tasarımın en büyük amacı marka bilinirliğini oluşturmaktır. Firmaların veya şahısların kendilerini ticaret dünyasına yansıtmak adına oluşturdukları bir imajdır.

Örnek verecek olursak; Mesleğiniz psikolog ve bir ofis açtınız. Hızlı bir şekilde hastalarınıza ulaşmak istiyorsunuz değil mi?

Bu konuda önceliğiniz ilk olarak bir logo tasarımı ve kurumsal kimlik oluşturmak olacaktır. Daha sonra bir web sitesi, tabela ve kartvizit oluşturmanız gerekecek. Bu süreç içerisinde logo tasarımınızı gerek sosyal medya hesaplarınızda, gerek tabelanızda ve de web sitenizde kullanacaksınız. Logonuzun amacı sizi yansıtmak olacaktır.

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle logo tasarımı yaptırmak istiyorsunuz ve bütçeniz kısıtlı mı? sizlere bu noktada önerebileceğimiz ücretsiz logo tasarımı yapabileceğiniz web siteleri olacaktır, bunlara göz gezdirebilirsiniz.

Ücretsiz logo tasarımı yaptırmak: Logaster ve FreeLogoServices

Çoğunluğu hazır şablonlardan oluşan, isim veya biçim değiştirebileceğiniz logolara ücretsiz bir şekilde ulaşıp, onları size özel şekilde tasarlayabilirsiniz.

Fakat ben daha profesyonel logo tasarımı istiyorum diyorsanız, bizlerle iletişime geçebilirsiniz 🙂

Logo Tasarım Programları Hangileri?

Tasarımcıların gözde programlarından birisi Illustrator ve bir diğeri ise Corel Draw’dır. Bu programlar vektör tabanlı çizim programlarıdır. Özellikle el ile çizilen tasarımları dijital ortamda tasarlamanıza, canlı renkler ve sınırsız font imkanı sunan bu programlar sayesinde gerek basılı ortamda, gerekse web tabanlı ortamlarda maximum kalitede kullanabilirsiniz.

Not: Logo tasarımınızı herhangi bir yerde yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus vektörel tabanlı olup olmadığıdır. Photoshop ile yapılan logo tasarımları pixel tabanlı olduğu için marka duruşunuzu tamamen kötü yönde etkileyebilir.

Logo Tasarım Programları İndirme Linki

Yukarıda bahsettiğimiz illustrator ve corel draw indirme linkleri mevcut. Buradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Logo tasarım programlarında kullanabileceğiniz renk seçenekleri ve yazı fontları için de linkleri buraya bırakıyoruz, bu sayede font ve renk arama konusunda sizlere katkı sağlayabiliriz.

Renk paleti ve yazı fontları; Colormind , Fonttr buradan inceleyebilirsiniz.

Logo Tasarım Yapmayı Nasıl Öğrenebilirim?

Eğer tasarım konusunda hevesli ve hayal gücünüze güveniyorsanız bu çok da zor olmayacaktır. Çünkü her meslekte olduğu gibi bu alanda da belli özel yanlarınızın olması gerekmektedir. Özellikle hayal gücünüz bu konuda en büyük destekçiniz olacaktır. Hayal gücüme güvenmiyorum öyleyse ben logo tasarlayamam demeyin, tasarlayacağınız logo için birçok esinlenme alanı mevcuttur, bunlara göz gezdirerek logo tasarımınızı zihninizde canlandırabilirsiniz.

Logo tasarımı yapabilmek için yukarıda bahsettiğimiz programları mutlaka indirmelisiniz. Bu programları nasıl kullanabilirim diye merak ediyorsanız ücretsiz olarak Youtube platformundaki eğitimlere göz atabilir veya Udemy gibi ücretli tasarım program eğitimlerine katılabilirsiniz.

Aldığınız bu eğitimlerde mutlaka uygulamalı olarak sizler de anlatılan tüm özellikleri tekrarlamalısınız. Unutmayın; en iyi tasarım pratik yaparak hazırlanır. Pratikleri yaptığınız taktirde hem programları daha iyi tanıyacak, hem de hayal gücünüzü genişleteceksiniz.

Profesyonel logo tasarımı yapabilmek için illa bir grafik tasarım bölümünden mezun olmanıza gerek yok, veya bir üniversitede eğitim almanıza da gerek yok. Bol pratik, hayal gücü ve program bilgisi sayesinde sizler de tasarımcı olabilirsiniz.

Birbirinden İlginç, Yaratıcı Logo Örnekleri

Şimdi gelelim sizler için ilham kaynağı olabilecek logo tasarım örneklerine. Bunlardan bazıları yaratıcı, bazıları minimalist, bazıları akılda kalıcı ve bazıları da tipografi logo tasarımları olacaktır.

1) Tipografi ve amblemin bir araya gelmesi ile oluşan logo örneği

Tipografi Logo Tasarımı

Listemizde birinci sırada gelen tipografik çalışma ve amblem kullanılarak ortaya çıkan logo tasarımı. Tipografi ve amblemi aynı anda kullanarak emek harcanmış bir çalışma, fikrimizce mükemmel diyebiliriz.

2) Rakamları kullanarak tasarlanan yaratıcı bir logo örneği

Rakam Logo Örneği

Bu logomuzda ise rakamlar kullanılarak bir tasarım ortaya çıkmış. Fikrimizce akılda kalıcı ve farklı bir boyutta hazırlanmış hoş bir logo tasarımı.

3) Komik logo örneği: Koş

Komik Logo Örneği

Eğlenceli logo tasarımlarından birisi de bu olsa gerek, koşmak kelimesini bir tasarımda en net bu şekilde anlatılabilirdi sanırım.

4) İlginç bir tipografi ile çizilmiş amblem tasarımı örneği

Ziraat Bankası Logo Tasarım Örneği

Ziraat bankası logosunu hemen hemen ülkemizde herkes bilmektedir. Bu logonun tasarımcısı Ayhan Akalp‘dir. Akalp bu tasarımı hazırlarken Z ve B harflerinin birbirine uyumunu hatasız bir şekilde hazırlamıştır. Başak ve buğday esinlenmesi amblem ile binlerce yıldır estetik bir şekilde Ziraat logosu kullanılmaya devam edilmiştir.

5) Neyi hedeflediğini anlatan bütünleyici logo örneği

Lokasyon Logo Örneği

AirBnb şirket logosu; insanların konaklama yapabilecekleri yerleri bulmasını sağlamak hedefiyle hazırlanmış bir tasarımdır. Markayı net bir şekilde ifade eden bu tasarım, kurumsal bir yapı oluşturmuştur.

ve daha fazla logo tasarım örneğine ulaşmak isterseniz, behance gibi platformları incelemenizi tavsiye ederiz.

Umarım sizler için hazırlamış olduğumuz bu makale faydalı olmuştur. Profesyonel logo tasarımı ihtiyacınız olursa sizler için her zaman buradayız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı